Education Briefs

FLC announces departmental awards

These students have received departmental awards at Fort Lewis College for the 2011-12 academic year:

Alex Araujo of Durango was honored with the Outstanding Senior Art Major.

Molly Arms of Bayfield was honored with the Dr. Linda Ekman Simmons Award of Excellence for Outstanding Future Teacher.

Elizabeth Ashworth of Durango was honored with the Junior/Senior Exercise Physiology Outstanding Student.

Hari Baumbach of Durango was honored with the Excellence in Art History Award and the Freshman Music Theory Award.

Sarah Blundell of Durango was honored with the John F. Reed Honors Program.

Andrew Bolton of Durango was honored with the John F. Reed Honors Program Graduate and the Outstanding Senior in Philosophy Award.

Amelia Burns of Durango was honored with the Outstanding Performance in Biochemistry Award.

Asa Carre’-Burritt of Durango was honored with the Outstanding Performance in Analytical Chemistry Award and the Outstanding Performance in Inorganic Chemistry Award.

Tammie Cartwright of Bayfield was honored with the Intermediate Algebra Maximum Student Award.

Alex (Rusty) Charpentier of Durango was honored with the Outstanding Graduate in Music Education.

Shawn Clevano of Durango was honored with the John F. Reed Honors Program.

Angelica Connelly of Durango was honored with the Association of Women Geoscientists Award.

Caleb Crain of Durango was honored with the Karen I. Spear Emerging Scholar Award for the Writing Program and the Harold & Rita Mansfield Scholarship for Psychology.

Boone Denny of Durango was honored with the Common Reading Experience Junior/Senior Essay Competition Winner.

Stella Dickson of Durango was honored with the Outstanding Student in the Peace & Conflict Studies Minor.

Veronica Espinoza of Mancos was honored with the Karen I. Spear Emerging Scholar Award for the Writing Program.

Eleni Gatsios of Durango was honored with the Outstanding Freshman/Sophomore in French Award.

Janine Gibbons of Durango was honored with the Excellence in Art History Award.

Jimi Giles of Durango was honored with the Freshman Chemistry Recognition Award.

Casey Haga of Ignacio was honored with the Outstanding Freshman Biology Student for Environmental and Organismic Biology

Nicole Hamann of Bayfield was honored with the Deans’ Council Freshman 4.0 Award and the Karen I. Spear Emerging Scholar Award for the Writing Program.

Melanie Harper of Durango was honored with the Karen I. Spear Emerging Scholar Award for the Writing Program.

Andrew Harris of Durango was honored with the Outstanding Senior Biology Student in Cellular & Molecular Biology.

Jessica Hatley of Mancos was honored with the Outstanding Senior Art Major.

Spencer Heins of Durango was honored with the Outstanding Performance in Organic Chemistry Award.

Sarah Hileman of Durango was honored with the John F. Reed Honors Program Graduate.

Tina Hott of Ignacio was honored with the Dr. Linda Ekman Simmons Award of Excellence for Outstanding Future Teacher.

Caitlin Houser of Cortez was honored with the Mathematics Award.

Spencer Huffman of Durango was honored with the Freshman Chemistry Recognition Award.

Anna Jany of Bayfield was honored with the Outstanding Junior/Senior Scholar in Theatre Research and is a John F. Reed Honors Program Graduate.

Daniel Johnston of Durango was honored with the Academic Writing Award – Junior/Senior Track.

Joshua Jones of Pagosa Springs was honored with the Outstanding Sophomore Accounting Student.

Aaron Kostyk of Durango was honored with the Outstanding Senior in the Pre-Law Minor.

C. Shaun Loveless of Durango was honored with the Freshman Chemistry Recognition Award.

Louis “Alon” Madden of Bayfield was honored with the Junior/Senior Athletic Training Major of the Year.

Robin Matthews of Durango was honored with the Karen I. Spear Emerging Scholar Award for the Writing Program.

Craig McCormack of Durango was honored with the Outstanding Senior in Political Science.

Teraissa McGovern of Durango was honored with the Outstanding Graduating Anthropologist.

Katherine McLain of Durango was honored with the CRC Freshman Chemistry Achievement Award.

Ciara Miesler of Cortez was honored with the Marilyn S. Leftwich Community Service Award for Psychology.

Douglas Moore of Durango was honored with the Outstanding Senior in Philosophy.

Justin Myers of Bayfield was honored with the Freshman/Sophomore Adventure Education Major of the Year.

Amber Neumann of Durango was honored with the Outstanding Junior in Marketing.

Catherine Nurse of Durango was honored with the Outstanding Freshman/Sophomore in French Award.

Jonathan Ogle of Durango was honored with the Mills/Wiley Outstanding Performance in Physical Chemistry Award.

Anna Ortega of Durango was honored with the Outstanding Sophomore Biology Student for Environmental and Organismic Biology.

Logan Ott of Mancos was honored with the Taylor-Gibbons Award for Outstanding Senior in Physics.

Tyler Ozvat of Durango was honored with the Freshman Chemistry Recognition Award.

Sherry Paddock of Bayfield was honored with the Karen I. Spear Emerging Scholar Award for the Writing Program.

Amanda Peterson of Durango was honored with the Eugene M. Shoemaker Outstanding Senior in Geology Award.

Carl Peterson of Durango was honored with the Senior Recognition Award for Chemistry.

Laurel Reinhardt of Pagosa Springs was honored with the Outstanding Senior in Spanish.

Emma Rodgers of Durango was honored with the Outstanding New Geology Student Award.

Mica Rusk of Durango was honored with the Outstanding Junior/Senior in German.

Shea Sena of Cortez was honored with the Junior/Senior Exercise Specialist Outstanding Student.

Kristina Siladi of Durango was honored with the Freshman Chemistry Recognition Award.

Tiffany Silva of Durango was honored with the Outstanding Junior/Senior Scholar in Performance for Theatre.

Josie Snow of Pagosa Springs was honored with the Freshman/Sophomore Excellence in Leadership Award.

Teresa Snyder of Durango was honored with the Outstanding Freshman/Sophomore in the Pre-Law Minor.

David Strawn of Durango was honored with the Karen I. Spear Emerging Scholar Award for the Writing Program.

Adam Swanson of Durango was honored with the Sophomore Outstanding Musicianship Award.

Daniel Tate of Durango was honored with the Outstanding Post-Baccalaureate Student in the Teacher Education Licensure Program – Secondary.

Alexandros Taylor of Durango was honored with the Outstanding Junior/Senior in French.

Christopher Taylor of Durango was honored with the Willard O. Bowman Scholar for Psychology.

Ashleigh Ter Maat of Durango was honored with the Outstanding Student in the Elementary Education Program.

Trudy Thompson of Durango was honored with the Enduring Spirit Award for Native American and Indigenous Studies.

TJ Trump of Durango was honored with the John F. Reed Honors Program.

Margaret Wilson of Durango was honored with the Outstanding Post-Baccalaureate Student in the Teacher Education Licensure Program - Elementary.

For more information, visit www.fortlewis.edu.

Herald Staff