Homepage | The Durango Herald Mobile

Education Briefs

9-R school board to meet June 5

The Durango School District 9-R School Board will meet at 7 p.m. June 5 in the board room in the administration building.

A copy of the proposed agenda can be found at www.boarddocs.com/co/dsd/Board.nsf/Public by 5 p.m. on the Friday before the board meeting.

9-R accepting bids for bakery items

An invitation to bid on bakery items for the Durango School District 9-R 2012-13 school year has been announced.

Bids must be addressed to Durango School District 9-R, Student Nutrition Services, 201 E. 12th St., Durango, CO 81301. The bids must be received by June 22.

The vendor is responsible for having the bid in on time at the above location. Telephone amendments, faxed bids and emailed bids will not be accepted. The new school food-service regulations require whole-grain breads.

For more information and a bid form, visit http://durangoschools.org.

9-R transportation starts summer hours

The Durango School District 9-R Transportation Department will begin its summer hours from Monday through July 27.

During this time, the transportation office and shop will be open from 7 a.m. to 4 p.m. Monday through Thursday and closed on Fridays. Transportation Department employees will be working their summertime four day/40 hours per week schedule.

Big Picture to hold commencement

Durango Big Picture High School will hold its first graduation commencement at 6:30 p.m. Thursday in Rotary Park.

For more information, call Jenny Roper at 259-0203, ext. 2702.

Potluck to honor Native American students

Durango High School Native American Club and the Title VII Program will host a potluck to honor Native American graduates, as well as students moving into middle and high schools from 4 to 6 p.m. Friday at the La Plata County Fairgrounds Extension Building, 2500 Main Ave.

All Title VII students and families are invited. Chicken, hot dogs and drinks will be provided. High school participants are asked to bring a main dish; middle school students a dessert or fry bread/tortillas; elementary school students a side dish or fry bread/tortillas.

For more information, call Bruce LeClaire at 247-5411, ext. 1107 or email bleclaire@durango.k12.co.us.

DHS seniors receive scholarships, awards

These Durango High School seniors have received scholarships, awards, and/or honors for the 2011-12 school year:

Adam Adsel: Outstanding senior in social studies

Emily Barney: University of Denver, Stan Bell Booster Club Award, CHSAA Active Scholar/soccer, Zink Family Fund Scholarship, Outstanding senior in world language and math, Allison Ragsdale Photography Scholarship and High Noon Rotary Scholarship.

Christopher Berger: Fort Lewis College Achievers Scholarship and FLC Merit Scholarship.

Katelyn Bergl: CHSAA Active Scholar/lacrosse.

Paul Bikis: CHSAA Active Scholar/lacrosse and National Congressional Art Award.

Quinn Black: Outstanding senior in visual arts.

Jared Blake: DHS Athletic Hall of Fame, CHSAA Active Scholar/cross country, track.

Stephanie Bowles: CHSAA Active Scholar/softball, tennis and United Methodist Thrift Store Scholarship.

Chantel Campbell: 4-H La Plata County Energy Council Scholarship, Dekalb Outstanding Member/FFA and outstanding senior in FFA.

Maggie Chamblee: Talent Search Scholarship.

Nicole Copeland: CHSAA Active Scholar/cheerleading.

Hope Crespo, FLC Merit Scholarship, El Centro and FLC Foundation Scholarships.

Rachel Delgado: Bryan Merry Basketball Scholarship and Chapter BR PEO Women’s Scholarship.

Katie Dillon: FLC Achievers Scholarship, FLC Merit Scholarship and FLC Foundation Scholarship.

Kyle Downs: Montana State University Freshman Distinction, MSU Achievement Award, MSU Lawrence J. Shock Memorial Scholarship and Thespian Scholar Hall of Fame.

Brittany Duffy: FLC Merit Scholarship.

Erin Edblum: Yearbook Scholarship.

Ruthie Edd: Tom Hartney Memorial Scholarship and Talent Search Scholarship.

Curtis Eggleston: University of Colorado and CHSAA Active Scholar/student council, football.

Danielle Erickson: CHSAA Active Scholar/swimming.

Jenny Fischer: CHSAA Active Scholar/orchestra.

Jakob Fisher: Talent Search Book Scholar Scholarship.

Karli Foreman: CHSAA Active Scholar/student council, cross country, track.

Casey Franklin: CHSAA Active Scholar/soccer and High Noon Rotary Scholarship.

Easton Garcia: DHS Athletic Hall of Fame, Bryan Merry Basketball Scholarship, and CHSAA Active scholar/baseball, basketball, football.

Rachel Giersch: CHSAA Active Scholar/lacrosse and FLC Merit Scholarship.

Trevor Gillen: DHS Athletic Hall of Fame.

Aidan Graham: National Merit Award, CHSAA Active Scholar/speech and debate, tennis and Outstanding senior in English.

Taylor Graham: Ithaca College; Hunter College, Seton Hall University, Gonzaga University Trustee and Ignatian Leaders, University of Denver, Lewis & Clark, New York University, University of Colorado, Colorado State University and CHSAA Active Scholar/student council, soccer.

Matt Green: FLC Achievers and FLC Merit.

Siena Gumbiner: FLC Merit Scholarship.

Megan Harrison: University of New Mexico.

Jake Heady: FLC Merit Scholarship.

Ashley Hening: University of Montana.

Alexandra Hickey: CHSAA Active Scholar/tennis.

Jackie Honold: Thespian Scholar Hall of Fame and Outstanding senior in performing arts.

Savannah Howerton: Talent Search Scholarship.

Dustin Hudgens: CHSAA Active Scholar/lacrosse.

Kayden Hyson: Stan Bell Booster Club Award.

Kaitlyn James: FLC Merit Scholarship.

Brian Jaramillo: Yearbook scholarship.

Logan Jaworsky: The Benevolent and Protective Order of Elks, U.S. Marine Scholastic Excellence Award and A Team-Newbold Family Scholarship.

Morgan Jaworsky: The Benevolent and Protective Order of Elks and U.S. Marine Corps Scholastic Excellence Award.

Jonny Jenkins: Talent Search Scholarship.

Will Jernigan: CHSAA Active Scholar Award/student council, golf, lacrosse.

Grace Johnson: FLC Merit Scholarship.

Ian Junkerman: Durango Rotary Club, U.S. Marine Corps Semper Fidelis Award, CHSAA Active Scholar/band, tennis.

Andrew Kendorski: FLC Merit Scholarship.

Joe Keresey: DHS Athletic Hall of Fame, Tom Halley/Pat Tabor Award, Bryan Merry Basketball Scholarship and CHSAA Active Scholar/baseball, basketball, football.

Emily Lavengood: American Musical and Dramatic Academy and CHSAA Active Scholar/dance.

Andrea Leonardo: FLC Merit Scholarship.

Andrew Lewis: FLC Merit Scholarship.

Sierra Lillard: United Methodist Thrift Store Scholarship.

Sabryna Lopez: The Benevolent and Protective Order of Elks, FLC Merit Scholarship and El Centro and FLC Foundation Scholarships.

Sloan Lovett: DHS Athletic Hall of Fame.

Elizabeth Lozano, FLC Foundation Scholarship and FLC Annual Award.

James H. Martin: FLC Foundation Scholarship.

Jennifer Mason: Talent Search Scholarship.

Erin Maxwell: St. Louis University and CHSAA Active Scholar/soccer.

George Mayberry III: Francisco’s Ted Garcia Memorial Scholarship.

Amanda McAliney: Basin Electric Power Cooperative Scholarship and CHSAA Active Scholar/soccer.

Koby McInnis: CHSAA Active Scholar/speech and debate, cross country.

Carly Merryman: CHSAA Active Scholar/swimming.

Morgan Miller: CHSAA Active Scholar/basketball, golf, Hillcrest Junior Golf Foundation, FLC Achievers Scholarship and FLC Merit Scholarship.

Brooke Milliet: CHSAA Active Scholar/student council, soccer and FLC Merit Scholarship.

Donna Jean Moore: Talent Search Scholarship.

Mariesa Moore: Talent Search Scholarship, FLC Merit Scholarship and FLC Foundation Scholarship.

Charmane Morgan: Energy XTO Scholarship.

Tiffany Morlan: FLC Merit Scholarship.

Karlee Mulkey: CHSAA Active Scholar/soccer.

Ryan Mull: CHSAA Active Scholar/speech and debate.

Colin Mummery: Steve Duke Leadership Award and CHSAA Active Scholar/student council.

Paul Myers: FLC Merit Scholarship.

Jonathan Naranjo: FLC Achievers Scholarship and FLC Merit Scholarship.

Nicole Naylor: FLC Foundation Scholarship, Chapter BR PEO Woman’s Scholarship and High Noon Rotary Scholarship.

Jasmine Neves: FLC Foundation Scholarship, FLC Alumni Scholarships and High Noon Rotary Scholarship.

Meghan O’Brien, CHSAA Active Scholar/student council, soccer.

Claire Ochsner: The Benevolent and Protective Order of Elks, Regis University, Newton/Oxsen Award, CHSAA Active Scholar/student council, tennis, volleyball, Colorado College, University of Denver, University of San Francisco, McAlister College and University of Colorado.

Ryan Overington: FLC Achievers Scholarship and FLC Merit Scholarship.

Jennifer O’Neill: Regis University.

Elyse Paul: Eagle Leadership Award/FFA.

Taylor Perry: Bryan Merry Basketball Scholarship and CHSAA Active Scholar/basketball.

Megan Piccoli: FLC Blackstone Scholarship, FLC Alumni Scholarship, FLC Provost Tuition In State, FLC Sponsel Scholarship, CHSAA Active Scholar/swimming, Brinton Family Girl’s Swimming Scholarship, Robert and Christine Finegan Heinich Scholarship, FLC Foundation Scholarship and University of New Mexico.

Kavi Pool: Colorado State University, Bryan Merry Golf Award, CHSAA Active Scholar/golf, lacrosse and Carl Rohwer School of Engineering Scholarship.

Seth Pooler: Durango Rotary Club, The Benevolent and Protective Order of Elks, U.S. Marine Corps Distinguished Athlete, CHSAA Active Scholar/football, Sachs Construction, LLC Scholarship, FLC Merit Scholarship, Hoyt Miller-Durango Lions Club Scholarship, United Methodist Thrift Store Scholarship, Outstanding senior in PE, FLC Foundation Scholarship and High Noon Rotary Scholarship.

Kevin Rangel: FLC Foundation Scholarship.

Miranda Rayburn: La Plata County Electric Council.

Maggie Reynolds: University of San Diego, and Santa Cruz University Scholarship; Walker Rodman: Outstanding senior in Career and Technical Education.

Tobi Romero: Francisco’s Ted Garcia Memorial Scholarship.

Danika Rothwell: Paul Garrett and Claire Sherwood Leadership Scholarship and Whitman College.

Daniel Rowley, La Plata County Energy Council Aulbert Memorial Scholarship, and John Voelker Memorial Scholarship.

Alexis Saghie: CHSAA Active Scholar/dance and High Noon Rotary Scholarship.

Katie Salka, CHSAA Active Scholar/dance.

Carl Sallee, Durango Rotary Club, Seattle Pacific University Philip W. Eathon Scholarship, Seattle Pacific University Trustees’ Scholar Award, Southwest Federal Credit Union, CHSAA Active Scholar/speech and debate, swimming, Mary Ruth Bowman Boy’s Swimming Scholarship and United Methodist Thrift Store Scholarship.

Marcus Sansoni: U.S. Army Scholar/Athlete.

Haley Schanbarger: Talent Search Book Scholar Scholarship, FLC Merit Scholarship, FLC Foundation Scholarship, Women’s Resource Center Scholarship and High Noon Rotary Scholarship.

Katy Schneider, Thespian Scholar Hall of Fame and Outstanding senior in science.

Ellie Schold: Durango 9R A-Team-Newbold Scholarship and Dorothy Gore CS PEO Scholarship.

Karlee Seely: CHSAA Active Scholar/softball.

Savannah Seiter: CHSAA Active Scholar/soccer and FLC Merit Scholarship.

Paige Serzen: Baylor University, University of Denver Pioneer Scholar, Montana University, Fort Lewis College and Thespian Scholar Hall of Fame.

Hayden Siekman: CHSAA Active Scholar/student council, lacrosse.

Matt Simonsen: CHSAA Active Scholar/vocal and United Methodist Thrift Store Scholarship.

Conor Skurky: FLC Merit Scholarship.

JR Smith: Outstanding senior in musical arts.

Tayler Smith: CHSAA Active Scholar/vocal.

Ellen Southworth: Bates College, U.S. Army Scholar/Athlete, CHSAA Active Scholar/tennis.

Alyssa Spencer: U.S. Marine Corps Distinguished Athlete, FLC Foundation Scholarship and Yearbook Scholarship.

Dustrie Stock: FFA Member of the Year and New Country Ford/FFA “Built Ford Tough” Scholarship.

Brennan Stottlemyer: CHSAA Active Scholar/swimming.

Abby Surmeier: CHSAA Active Scholar/basketball, softball.

Dakota Sutherlin: Gorman Memorial Scholarship and DHS Retired Wrestling Coach Scholarship.

Michael Thomas: Costal Carolina University Golf Management Wall Scholar Award and Scott Slade Scholarship.

Amber Thompson: The Benevolent and Protective Order of Elks and CHSAA Active Scholar/vocal, cross country.

Daniel Thompson: Talent Search Book Scholar Scholarship.

Jonathan Thulson: CHSAA Active Scholar/golf, FLC Merit Scholarship, FLC Alumni, FLC Craig-Dyer, FLC Blackstone and FLC Foundation.

Tevan Trujillo: Patrick Wanabo Memorial Scholarship and Yearbook Scholarship.

Amanda Urban: Tristate Generation & Transmission Scholarship, CHSAA Active Scholar Award/speech and debate, soccer and DFEE Award of Excellence.

Ashley Vallee: Talent Search Scholarship.

Jordan Warren: CHSAA Active Scholar/swimming.

Jeremiah Watson: CHSAA Active scholar/soccer.

Alexa Whalen: Bryan Merry Golf Award, FLC Merit Scholarship, Hillcrest Junior Golf Foundation and FLC Alumni Scholarship.

Allison Wise: Talent Search Scholarship, FLC Merit Scholarship and FLC Foundation Scholarship.

Kelilah Wise: Talent Search Scholarship, FLC Merit Scholarship, FLC Foundation Scholarship and High Noon Rotary Scholarship.

Jessi Wymore: FLC Achievers Scholarship and FLC Merit Scholarship.

John Bernazzani has been named “Coach of the Year” for the 2011-2012 school year.

Dalcroze camp to be held in June

A Dalcroze camp, a method of teaching music from the inside out, will take place from June 4 to 8.

Students will learn to use their body as an instrument through activities. Jeremy Dittus will teach this workshop. The cost is $55 for children and $75 for adults. The camp is open to students ages 4 and older.

To register, visit www.Durangogov.org or call 375-7300.

Guitar camp to be held in July

The first session of a guitar camp will take place from July 9 to 13 with a second session to be held form July 23 to 27.

Guitar camp sessions include activities to develop: listening skills, focus, posture, tone, rhythm and other musical skills. Guitars are provided for use in class. The cost is $200 and is open to students ages 5 to 7.

To register, visit www.Durangogov.org or call 375-7300.

Bayfield to present Strategic Plan

The Bayfield School District will present the Strategic Plan, developed by the community at these locations:

6 p.m. today in the Bayfield High School Library.

6 p.m. Monday in the Bayfield Middle School Choir Room.

6 p.m. Tuesday in the Bayfield Elementary School Gym.

Music camp to be held in July

Stillwater Foundation and the Unitarian Universalist Fellowship of Durango will present “World Beat Music Camp” for children ages 5 to 11 from 9 a.m. to 3 p.m. July 23 to 27 at the fellowship, 419 San Juan Drive.

The cost is $125, and parents will receive three volunteer hours. There will be a 20 percent discount for fellowship members.

The camp will include: introduction to drumming technique, movement and voice activities, rhythm and team-building games, and more.

Each afternoon will feature live, performances from local groups playing a variety of world genres. The week will end with a world music performance by the kids at 2 p.m. July 27 for parents and friends. Snacks and lunches will be provided.

To register or for more information, email Terri Reherman at theresareherman@gmail.com. The registration and payment deadline is June 24, and the camp will be limited to 20 participants.

GED graduation ceremony to take place

The Durango Adult Education Center announces that the GED summer graduation ceremony will take place at 6 p.m. Tuesday in Program Rooms 1 and 2 of the Durango Public Library, 1900 East Third Ave.

The commencement speaker will be Kerri Petranek, CEO of StoneAge Inc. This will be the last graduation ceremony for the center this year. Graduates, their family, friends and the public are invited.

For more information, call 385-4354.

Herald Staff

Most Read in News

Newsarrow

Sportsarrow

Arts & Entertainmentarrow

Opinionarrow

Columnistsarrow

Classifiedsarrow

Call Us

View full site


© The Durango Herald